Meet Registration Notes

Andrew High School Girl’s Track Invitational

April 6, 2019

Participating Schools

--- Argo, Bremen, U of C Lab School, Hinsdale South, Marist, Oak Lawn, Reavis, Rich East, Romeoville, Sandburg, Tinley Park, and Andrew

 

Start time

---Field events finals will start at 10:00 AM

---NOTE: The F/S 3200-m. run will start at 10:05 A.M.

---Running events finals will start at 10:30 A.M.

Athletic Limitations

For both the Varsity and the Freshman/Sophomore levels in this meet---you may enter 2 athletes for each individual event and 1 relay team for the relay events.

 

Limitation change!

A F/S athlete may only participate on one level (either Varsity only or F/S only) Please remind your athletes of the uniform rules.

 

Entries

---We will seed the meet using the times or distances that you submit.  Please use SteepleWeb (http://www.steepleweb.com/meet/10863)  to enter your seed times by Wednesday, April 3 by 4pm. (Information on entering seed times is included).  All races will be FINALS run against time. Please report accurate (or best guess) seed times and distances to insure the best possible athletes are in the proper races and flights.

---You will NOT be able to add athletes the day of the meet – substitutions will not be reseeded.

 

Scratches and substitutions

---When you arrive, please scratch athletes and make substitutions in the press box – no additions.  ALL SCRACTCHES MUST BE MADE BEFORE 930AM

 

Awards (To be picked up after the meet)

---Awards for 1st-5th place

---Team plaques for 1st place will be awarded for Both varsity and F/S levels.

---Ties in events will split the points and then flip for the award

---If there is a tie for the Final Team score, then the tie will be broken by the number of first place finishes.

 

Meet Results

---Results will be faxed out to the schools after the meet.  If you would like to have a copy of the results faxed out to a different fax---please make sure you give me the number that you would like the fax to go to.  

 

Scoring

---All events scoring---10-8-6-4-2-1

 

Concession Stand

---The Andrew HS Booster Club will have a concession stand open for all of the athletes and fans.

 

Field Events  (Begin at 10:00 A.M.)

 

High Jump  (5 alive)

Flight 1  Frosh/Soph.  (starting height---4’0)

Flight 2  Varsity (starting height---4’2”)

 

Long Jump  (Open Board for all jumpers.  Each jumper will get 3 jumps and no finals.  Jumpers need to get their jumps in by 11:30 A.M.)

 

Triple Jump  - after long jump - (Open Board for all jumpers.  Each jumper will get 3 jumps and no finals. Jumpers need to get their jumps in by 2:00 p.m.) Check runways to see if both can run at the same time

 

Shot put  

1st: Varsity - 2 flights - (3 throws and no finals)

2nd: Frosh/Soph. – 2 flights - (3 throws and no finals)

 

Discus  

1st: Frosh/Soph. – 2 flights - (3 throws and no finals)

2nd: Varsity – 2 flights - (3 throws and no finals)

No Pole Vault

 

Running Events (Begin at 10:30) (F/S 3200-m. at 10:05)



4x800 m. Relay

    1. F/S Level
    2. Varsity Level

 

4x100 m. Relay

  1. F/S Level
  2. Varsity Level

 

3200 m. Run

  1. F/S Level (run at 10:05 AM)
  2. Varsity level

 

100 m. Hurdles Finals

  1. F/S Level
  2. Varsity Level

 

100 m. Dash Finals

  1. F/S Level
  2. Varsity Level

 

800 m. Run

  • F/S Level
  • Varsity Level

 

4x200 m. Relay

  1. F/S Level
  2. Varsity Level

 

400 m. Dash 2

  1. F/S Level
  2. Varsity Level

 

300 m. Low Hurdles

  1. F/S Level
  2. Varsity Level

 

1600 m. Run

  1. F/S Level
  2. Varsity Level

 

200 m. Dash Finals

  1. F/S Level
  2. Varsity Level

4x400 m. Relay

  1. F/S Level
  2. Varsity Level





Meet Workers

Shot put---U of C Lab/Bremen

Discus---Argo/Oak Lawn

High Jump---Tinley Park/Hinsdale South

Long Jump---Reavis/Rich East

Triple Jump---Romeoville/Marist

 

Timers

Finish Line Judge--- Andrew

 

  • Andrew
  • Andrew
  • Sandburg
  • Andrew
  • Andrew
  • Andrew

 



Exchange Zone Judges (Coaches whenever possible)

 

4X100 m. Relay   (all red to red)

    1. Hinsdale/Andrew
    2. Tinley Park/Romeoville
    3. Rich East/Marist

 

4X200 m. Relay

    1. U of C//Reavis  (yellow to yellow)
    2. Starter and finish line judge  (yellow to yellow)
    3. Marist/Tinley Park  (red to red)



If you have questions—please feel free to contact me at either kmckeown@d230.org or our athletic school phone (708-342-5838).

Good luck to you and your team this season, and we are looking forward to a good meet.





Entry Status: Open until 04/03/2019 16:00 Central Time

Date: 04/06/2019 | Venue: Andrew High School - Andrew (IL) High School Stadium

Do you have a SteepleWeb Account?

The Andrew Girls Invite 2019 uses SteepleWeb Meet Registration - if you have a SteepleWeb account, login below. If not, please create your account and add your team to our system.


Contact Meet Host

Name: Kevin McKeown
Phone: 708-342-5838

Send Email to Meet Host

Kevin McKeown
Andrew Girls Invite 2019